Ewolucja technologii – nadchodzi era low-code!

Tworzenie specjalizowanych rozwiązań w firmach można dzisiaj powierzyć osobom, które są najbliżej procesów i ludzi z nich korzystających. Dlaczego?

Trudno o przykład bardziej rozwijającej się branży niż branża technologiczna. Nowe technologie zalewają rynek i ewoluują w tempie, za którym mało kto potrafi nadążyć. Trzymanie ręki na pulsie rozwoju technologii jest szczególnie istotne w obliczu faktu, że dziś każda firma musi być w jakimś stopniu technologiczna i potrzebuje nowoczesnych rozwiązań IT, by coraz lepiej zaspokajać potrzeby swoich klientów oraz budować swoją pozycję na rynku. Stanowi to jednak nie lada wyzwanie, zwłaszcza mając na uwadze trudny rynek IT, na którym wyjątkowo kosztowne jest pozyskanie i utrzymanie utalentowanych programistów.

Wiele firm zostaje więc postawionych w kłopotliwej sytuacji, w której z jednej strony muszą zmagać się z nieustanną i rosnącą presją dotyczącą rozwoju technologicznego i usprawniania posiadanych systemów, ale z drugiej nie posiada niezbędnych ku temu zasobów. Z pomocą przychodzą rozwiązania takie jak systemy low-code, które znacznie ułatwiają tworzenie i rozwój oprogramowania i pozwalają nadążyć za szybkim tempem technologicznych zmian, a jednocześnie zapewniają odciążenie budżetu przedsiębiorstwa.

Dzisiejszy biznes potrzebuje szybszej i bardziej wydajnej metody tworzenia i ulepszania oprogramowania. Platformy low-code stanowią odpowiedź na te potrzeby, znacznie skracając time-to-value dla nowych rozwiązań IT. Nic więc dziwnego, że ruch ten tak znacznie zyskuje na popularności.

Czym są rozwiązania low-code?

Większość dedykowanych systemów informacyjnych, choć realizuje indywidualne wymagania, korzysta w dużej mierze z powtarzalnych komponentów. Doprowadza to do sytuacji, kiedy duża część pracy programistów poświęcona jest na odtwarzaniu powtarzalnych rozwiązań, które robili już wielokrotnie przy innych projektach. Chodzi tu zwłaszcza o elementy związane z obsługą plików, narzędzia komunikacji, elementy odzwierciedlające strukturę firmy itp.

Low-code to określenie całej grupy narzędzi, których celem jest usprawnienie pracy developerów poprzez umożliwienie ominięcia tworzenia powtarzalnych elementów systemów informatycznych. Te powtarzalne rozwiązania możemy – niejako jak z klocków lego – używać wielokrotnie w każdym tworzonym systemie. Dzięki temu możliwe jest skupienie się jedynie na dostarczeniu unikatowej wartości w tworzonym rozwiązaniu.

Co więcej, systemy low-code sprowadzają tworzenie oprogramowania do wizualnego interfejsu, w którym możemy za pomocą prostego przeciągnięcia myszką, lub pewnego standardu poleceń dodawać funkcjonalności i budować zupełnie nowy program.  Pisanie kodu obejmuje wówczas tylko najbardziej złożone elementy systemu i algorytmy. Dzięki temu możliwe jest zoptymalizowanie czasu pracy programistów, którzy mogą skupić się na naprawdę ważnych i dostarczających wartość funkcjonalnościach.

Low-code pozwala więc na szybsze osiągnięcie dużo lepszych rezultatów. I choć ta technologia nie eliminuje ręcznego pisania kodu, to sprawia, że sprowadza się ono jedynie do pisania kreatywnych (a nie odtwórczych!), kluczowych elementów danego systemu.

Korzyści low-code

Największą zaletą systemów low-code jest ich niesamowite ułatwienie łączenia potrzeb biznesu i technologii. Aplikacje przy użyciu low-code powstają szybciej, sprawniej i są bardziej elastyczne – czyli łatwiejsze do zmiany w przyszłości. Jednocześnie, dzięki możliwości szybkiego prototypowania (tworzenia działających częściowo makiet) można dużo bardziej efektywnie wykorzystać wiedzę kluczowych użytkowników. O ileż łatwiej daje się uwagi do makiety systemu, niż do spisanej w dokumencie analizy?!

Lista zalet low-code jest długa:

Uwzględnianie potrzeb

Systemy tworzone w technologii low-code odpowiadają nie tylko potrzebom interesariuszy, ale także ich użytkowników końcowych, realnie zaspokajając ich potrzeby. Ponadto, więcej osób może być zaangażowanych w proces tworzenia aplikacji, dzięki czemu uzyskuje się rezultaty bardziej dużo bliższe oczekiwaniom.

Innowacyjność

Dzięki zastosowaniu rozwiązań low-code możliwe jest maksymalne usprawnienie procesów tworzenia oprogramowania. Pozwala to na znacznie szybsze osiąganie innowacyjnych rezultatów, które umacniają pozycję konkurencyjną firmy.

Zwinność

Aplikacje tworzone z wykorzystaniem systemów low-code promują zwinność i iteracyjne podejście do tworzenia oprogramowania. Co więcej, wizualny interfejs i przystępny design znacznie zwiększają rezultaty, które można osiągnąć w trakcie sprintu (jednej iteracji).

Szybkość

Poprzez zredukowanie do minimum ręcznego tworzenia kodu znacznie skraca się czas poświęcony na stworzenie aplikacji. Low-code usprawnia też wprowadzanie zmian w systemie w przyszłości, umożliwiając sprawne dostosowywanie się do zmian procesów biznesowych czy wymagań prawnych.

Niższe koszty

Low-code nie tylko oszczędza cenny czas pracy programistów, ale także – dzięki zaangażowaniu w tworzenie oprogramowania szerszej liczby osób na wcześniejszych etapach – minimalizuje koszty związane z tworzeniem funkcjonalności, która nie była oczekiwana i musi zostać przebudowana.

Transformacja na wyciągnięcie ręki

Low-code ułatwia tworzenie nowoczesnych aplikacji i umożliwia sprawną digitalizację procesów tak, by odpowiadały one aktualnym wymaganiom biznesowym. Dzięki temu, firmy wyposażone są w narzędzie pozwalające na rozwijanie biznesu w nawet najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych warunkach rynkowych. Trend low-code to prawdziwy katalizator cyfrowej transformacji!

Ewolucja jest nieunikniona

Przeciwnicy i sceptycy low-code podnoszą argument, że technologia ta zastąpi tradycyjne metody tworzenia oprogramowania, przez co uznają ją za zagrożenie czy wręcz niezdrową konkurencję. Nic bardziej mylnego – w końcu celem tych metod jest nie tyle zastąpienie tradycyjnych sposobów tworzenia systemów IT, co raczej współpraca z klasycznymi systemami i rozwinięcie ich potencjału. Nie ma więc powodów do obaw czy nieufności – low-code sprawia, że tradycyjny development jest szybszy, mniej skomplikowany, usprawniony i szerzej dostępny. Co więcej, otwiera się cały szereg nowych możliwości rozwoju produktów i szybszego prowadzania MVP na rynek. Eksperci oceniają low-code jako ewolucję, która jest konieczna, ale która jednocześnie jest w stanie zapewnić kontrolę, niezależność i szybszy rozwój technologii dla każdego przedsiębiorstwa. Należy więc spodziewać się rosnącej popularności tego typu metod.

Podsumowanie

Potrzeby biznesowe związane z automatyzacją i tworzeniem nowych aplikacji stale rosną. Wymaga to umiejętności, zaangażowania i czasu pracy programistów w wymiarze, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. Platformy low-code powstają właśnie z myślą o takich sytuacjach, by umożliwić szybką reakcję na oczekiwania biznesu i błyskawiczne stworzenie działających i funkcjonalnych aplikacji rozwiązujących określony problem.

Największą zaletą platform low-code jest łatwość dopasowania ich do danej sytuacji i prostota budowania skomplikowanych rozwiązań przy jednoczesnej minimalizacji konieczności ręcznego pisania kodu. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakich dostarcza trend low-code, należy podążać według zasady „wszystkie ręce na pokład”. Im więcej osób o zróżnicowanych umiejętnościach (nie tylko programistycznych) zaangażuje się w tworzenie aplikacji na platformie low-code, tym większa jest szansa na osiągnięcie sukcesu i rozwiązanie realnych problemów biznesowych i prawdziwą cyfrową transformację.

Brzmi interesująco? Zobacz, jak Biznesowy System Operacyjny Ready_™ usprawnia tworzenie aplikacji i cyfryzację Twojej firmy!

 

Jacek Paszek

Architekt systemu, programista i konsultant. W roli wiceprezesa zarządu odpowiada za rozwój firmy, R&D i marketing.