E-usługi nabór na projekty w ramach Cyfrowe Śląskie

Możliwość szybkiego załatwiania spraw urzędowych zza biurka to niewątpliwie wygoda dla zabieganych interesantów. Ale to niejedyne korzyści z informatyzacji urzędów. Nowe narzędzia takie jak eDokumenty pozwalają znacznie zwiększyć wydajność pracowników urzędów i innych instytucji świadczących usługi publiczne.

Coraz więcej instytucji publicznych udostępnia swoje usługi w internecie. Dzięki temu interesanci mogą bezstresowo wypełnić wniosek w domowym zaciszu, wysłać go, a następnie śledzić jego losy np. w aplikacji internetowej lub mobilnej.

Każdego roku instytucje publiczne mogą starać się o dofinansowanie projektów zawiązanych z cyfrowym rozwojem usług publicznych. Aktualnie z takiej szansy mogą skorzystać między innymi jednostki publiczne w województwie śląskim, które wezmą udział w konkursie w ramach projektu Cyfrowe Śląskie (działanie 2.1).

Sprawna i wydajna obsługa dokumentów składanych drogą elektroniczną nie jest możliwa bez dopasowanego elektronicznego systemu obiegu dokumentów. Takim systemem jest niewątpliwie system eDokumenty. Świadczy o tym choćby dostawa systemu eDokumenty w ramach projektu OSKAR dla Urzędu Miasta Rybnika, który za projekt zdobył nagrodę Skrzydła IT w Administracji w kategorii „Najlepsze oprogramowanie do obsługi urzędu”.

Jakie cechy i funkcje powinien posiadać nowoczesny elektroniczny system obiegu dokumentów wspomagający świadczenie eUsług?
Niewątpliwie musi być dopasowany do specyfiki pracy urzędu, oraz elastyczny i otwarty. Te cechy systemu eDokumenty sprawiły, że z łatwością został on zintegrowany z dwoma platformami udostępniania usług publicznych – ePUAP oraz SEKAP, systemem klasy GIS oraz stronami BIP.

W ramach projektu funkcjonuje Miejskie Repozytorium Danych, które pozwala na bezpieczną wymianę i udostępnianie rejestrów pomiędzy wszystkimi 12 jednostkami organizacyjnymi miasta takimi jak Straż Miejska, Powiatowy Urząd Pracy, Miejski Zakład Komunalny, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej a nawet Teatr Miejski.

Dowiedz się więcej także tutaj: eDokumenty dla administracji publicznej.

Zapraszamy do współpracy urzędy i instytucje. Napisz do nas lub zadzwoń!

Administrator